BOYS HOCKEY
Behind a robust defensive efficiency that saved a world of stress on the skin to restrict high-quality pictures on goalie Charlie Mattocks (19 saves), Eleventh-seeded Nashoba (14-5-5) defeated No. 10 Triton 4-1 within the Div. 3 state semifinal spherical at Tsongas Center. Dillan Lowe led the trouble whereas additionally scoring a pair of targets, additionally serving to the Wolves kill off 4 penalties.
They head to TD Garden for the primary time in consequence, set to maintain the dream season rolling right into a remaining matchup with top-seeded Scituate.
“As the 11th seed, I think it was kind of a little bit of a revenge tour for us. But for this group, I couldn’t be more proud, they certainly deserve it,” stated Nashoba head coach Matt Biggs “Our defense has been our strength all year. Charlie Mattocks has had a hell of a year in net for us, but the game that Dillan Lowe had and the other rest of the defensemen – they didn’t really have a quality shot, I thought, for quite a long time.”
“It will definitely hit when we get to the Garden,” Lowe added. “I’m just pumped, every single game that we winI think we’re a much better team than our record was. We kind of got hot at the right time.”
Timmy Ward scored twice, whereas Austin Sheam Quinn Simmons and Matt Cerruti additionally tallied as No. 1 Norwell (24-1) defeated fourth-seeded Grafton 5-1 in a Div. 4 state semifinal.
Pavit Mehra scored 4 targets as No. 8 Hopkinton (20-4) defeated fourth-seeded Walpole 5-1 in a Div. 2 state semifinal.
GIRLS GYMNASTICS
Central Catholic captured the New England crew title, scoring 147.050. The Raiders held off Ellington/Toland (141.750), Pinkerton (141.600) and Daniel Hand (140.850).
Riley Salerno took second within the All-Around for the Raiders (37.525), whereas teammate Kallie McCarthy positioned ninth with a rating of 36.825. Salerno took second within the bars (9.250), third within the ground train (9.575) and tied for fourth with McCarthy within the vault (9.500). McCarthy gained the ground train (9.625).
FOOTBALL
The MHSFCA and Aleppo Shriners of Wilmington introduced the rosters have been chosen for the forty fifth version of the Shriners Game on Friday, June 16 at Bentley University with a 7 p.m. kickoff.
The teaching employees for the North Squad is headed by head coach Gavin Monagle of Masconomet. Joining Monagle on the employees are Joe Gaff (Malden Catholic), Sean Driscoll (St. Mary’s), Eddie Blum (North Reading), Bruce Rich Jr. (Westford Academy) and Jim Rabbitt (KIPP). Serving because the North liaison is Pat Lamusta from Lynnfield.
The South Squad Head Coach is Jim Kelliher of Abington. Assisting Kelliher are Bryce Guilbeault (Old Rochester), Todd Kiley (Holliston), Chris Landolfi (Hanover), Brandon Mendez (Old Colony) and Mike O’Donnell (Hull). Returning this yr because the South liaison is Bob Bancroft.
BOYS BASKETBALL
DIVISION 1
QUARTERFINAL RESULTS
Needham 43, Central Catholic 41
Newton North 55, Lawrence 54
North Andover 47, Waltham 46
Worcester North 77, Brockton 47
SEMIFINAL – Monday at Taunton
Worcester North vs. Newton North, 6:30
SEMIFINAL – Tuesday at Woburn
North Andover vs. Needham, 7
DIVISION 2
QUARTERFINAL RESULTS
Charlestown 51, Westwood 45
Malden Catholic 55, Leominster 38
Mansfield 77, Marblehead 50
Nashoba 65, Sharon 61
SEMIFINALS – Monday
Malden Catholic vs. Charlestown, 5 (Woburn)
Mansfield vs. Nashoba, 7:15 (Worcester State)
DIVISION 3
QUARTERFINAL RESULTS
Archbishop Williams 88, Oakmont 83
Cardinal Spellman 59, Bishop Stang 50
Old Rochester 73, Boston English 35
St. Mary’s (Lynn) 83, Tech Boston 71
SEMIFINALS – Tuesday
Archbishop Williams vs. Cardinal Spellman, 6 (Bridgewater-Raynham)
Old Rochester vs. St. Mary’s (L), 7 (Quincy)
DIVISION 4
QUARTERFINAL RESULTS
Burke 68, Randolph 50
Millbury 70, Bourne 64
Springfield International 66, Monument Mountain 64
Wareham 82, Cathedral 60
SEMIFINALS – Tuesday
Burke vs. Springfield International, 6:30 (Worcester State)
Wareham vs. Millbury, 6:30 (Taunton)
DIVISION 5
QUARTERFINAL RESULTS
David Prouty 70, Roxbury Prep 42
Holbrook 75, Mt. Greylock 60
Maynard 45, Pioneer Valley 32
Taconic 74, Sutton 57
SEMIFINAL – Monday at Springfield Sci-Tech
Maynard vs. Taconic, 6
SEMIFINAL – Tuesday at Framingham
Holbrook vs. David Prouty, 7
GIRLS BASKETBALL
DIVISION 1
QUARTERFINAL RESULTS
Andover 50, North Andover 43
Bishop Feehan 72, Bridgewater-Raynham 53
Wachusett 51, Springfield Central 39
Woburn 54, Winchester 36
SEMIFINALS – Monday
Woburn vs. Bishop Feehan, 6 (Newton South)
Andover vs. Wachusett, 7:15 (Woburn)
DIVISION 2
QUARTERFINAL RESULTS
Dracut 43, Wakefield 38
Foxboro 76, Chicopee 30
Medfield 56, Newburyport 41
Walpole 59, Pentucket 42
SEMIFINALS – Monday
Dracut vs. Medfield, 5 (Worcester State)
Walpole vs. Foxboro, 6 (Bridgewater-Raynham)
DIVISION 3
QUARTERFINAL RESULTS
Bishop Fenwick 59, Archbishop Williams 35
Norwell 53, Hudson 39
Rockland 48, Dover-Sherborn 37
St. Mary’s (Lynn) 66, Medway 38
SEMIFINALS – Tuesday
St. Mary’s (L) vs. Rockland, 5 (Quincy)
Bishop Fenwick vs. Norwell, 6:30 (Watertown)
DIVISION 4
QUARTERFINAL RESULTS
Cathedral 75, Mashpee 54
Littleton 46, Tyngsboro 37
Notre Dame (W) 58, Cohasset 56 (3 ot)
Wahconah 55, Malden Catholic 48
SEMIFINAL – Tuesday at Framingham
Cathedral vs. Notre Dame (W), 5
SEMIFINAL – Wednesday at Springfield Sci-Tech
Littleton vs. Wahconah, 7
DIVISION 5
QUARTERFINAL RESULTS
Hoosac Valley 59, Georgetown 52
Millis 50, Palmer 41
Springfield International 59, West Boylston 41
Sutton 46, Westport 35
SEMIFINAL – Monday at Palmer
Sutton vs. Springfield International, 6
SEMIFINAL – Wednesday at Sci-Tech
Millis vs. Hoosac Valley, 5
BOYS HOCKEY
DIVISION 1
SEMIFINALS – Sunday
Pope Francis 1, St. John’s Prep 0
Xaverian 1, Reading 0 (ot)
FINAL – Sunday, March 19 at TD Garden
Pope Francis vs. Xaverian
DIVISION 2
SEMIFINAL – Saturday
Canton 3, Duxbury 1
SEMIFINAL – Sunday
Hopkinton 5, Walpole 1
FINAL – Sunday, March 19 at TD Garden
Canton vs. Hopkinton
DIVISION 3
SEMIFINAL – Saturday
Scituate 4, Watertown/Wayland 2
SEMIFINAL – Sunday
Nashoba 4, Triton 1
FINAL – Sunday, March 19 at TD Garden
Scituate vs. Nashoba
DIVISION 4
SEMIFINAL – Saturday
Sandwich 3, Nantucket 0
SEMIFINAL – Sunday
Norwell 5, Grafton 1
FINAL – Sunday, March 19 at TD Garden
Sandwich vs. Norwell
GIRLS HOCKEY
DIVISION 1
SEMIFINAL – Saturday
Shrewsbury 4, Notre Dame (H) 3
SEMIFINAL – Sunday
St. Mary’s (L) 6, Billerica/Chelmsford 3
FINAL – Sunday, March 19 at TD Garden
Shrewsbury vs. St. Mary’s (Lynn)
DIVISION 2
SEMIFINAL RESULTS
Canton 1, Archbishop Williams 0
Duxbury 5, Andover 1
FINAL – Sunday, March 19 at TD Garden
Canton vs. Duxbury
Source: www.bostonherald.com