THURSDAY’S GAMES
DIVISION 1 QUARTERFINAL
Springfield Central 56, Xaverian 22
DIVISION 3 QUARTERFINALS
Hanover 40, Walpole 37
Wakefield 24, Plymouth South 14
DIVISION 5 QUARTERFINALS
Bishop Fenwick 37, Maynard 13
North Reading 40, Apponequet 0
Shawsheen 27, Old Rochester 20
DIVISION 6 QUARTERFINAL
Stoneham 50, Oakmont 23
DIVISION 7 QUARTERFINALS
Cohasset 27, Clinton 14
St. Bernard’s 20, Uxbridge 14
LARGE SCHOOL VOCATIONAL PLAYOFFS
Bay Path 47, Greater New Bedford 21
Northeast 44, Essex Tech 26
SMALL SCHOOL VOCATIONAL PLAYOFFS
Blue Hills 40, Lynn Tech 14
Nashoba Tech 22, Tri-County 12
Upper Cape at South Shore, ppd.
NON-PLAYOFFS
Archbishop Williams 28, Sandwich 7
Atlantis Charter 19, St. John Paul II 14 (ot)
Attleboro 32, Weymouth 12
Barnstable 22, Newton North 7
Beverly 35, Malden 12
Brockton 50, Braintree 20
Case 26, Wareham 0
Chelsea 48, South Boston/Burke 8
Danvers 34, Salem 18
Dartmouth 36, Silver Lake 14
Dedham 41, East Bridgewater 28
Falmouth 13, Ashland 6
Greater Lowell 34, Pentucket 7
Hamilton-Wenham 21, Minuteman 0
Haverhill 35, Lexington 6
Lawrence 21, Acton-Boxboro 13
Lincoln-Sudbury 48, Arlington 34
Malden Catholic 30, Wayland 15
Masconomet 34, Revere 20
Monomoy 39, Cape Cod Tech 6
Nauset 20, Medfield 0
Newburyport 42, Burlington 28
Northeast 44, Essex Tech 26
North Middlesex 42, Algonquin 20
Norwell 21, Carver 0
St. Paul Diocesan 42, Keefe Tech 16
Saugus 21, Whittier 20
Seekonk 30, Bellingham 0
Sharon 27, Medway 0
Somerset Berkley 37, Oliver Ames 6
Taunton 28, Leominster 12
Tech Boston 18, Latin Academy 14
Triton 37, Gloucester 0
Watertown 37, Brighton 22
Wellesley 14, Bridgewater-Raynham 7
West Bridgewater 27, Mashpee 21
Weston 42, O’Bryant 16
Wilmington 37, Medford 6
Winthrop 21, Swampscott 0
Woburn 28, Concord-Carlisle 14
Hopkinton 44, Stoughton 20
FRIDAY’S GAMES
DIVISION 1 QUARTERFINAL
Methuen at Franklin, 4
Everett at Central Catholic, 5
St. John’s Prep at Andover, 7
DIVISION 2 QUARTERFINALS
Marshfield at King Philip, 5
Bishop Feehan at Reading, 6
Mansfield at Milford, 6
DIVISION 3 QUARTERFINALS
Marblehead at Milton, 6
Billerica at North Attleboro, 6:30
DIVISION 4 QUARTERFINALS
Middleboro at Duxbury, 3
Marlboro at Grafton, 4
Scituate at Holliston, 5
Foxboro at Bedford, 7
DIVISION 5 QUARTERFINAL
Dover-Sherborn at Hudson, 7
DIVISION 6 QUARTERFINALS
Lynnfield at St. Mary’s, 4
Abington at Rockland, 7
DIVISION 7 QUARTERFINALS
Wahconah at West Boylston, 6
Millbury at Amesbury, 6:30
DIVISION 8 QUARTERFINALS
Murdock at Oxford, 4
KIPP vs. Lowell Catholic, 5 (Tyngsboro)
Cathedral/Matignon at Hull, 6
Old Colony at Manchester-Essex, 6
LARGE SCHOOL VOCATIONAL PLAYOFFS
Southeastern at Bristol-Plymouth, 3
Greater Lawrence at Monty Tech, 5
SMALL SCHOOL VOCATIONAL PLAYOFFS
Franklin Tech at Pathfinder, 5
NON-PLAYOFFS
Arlington Catholic at Ipswich, 11
Millis at Holbrook/Avon, 1
North Quincy at New Bedford, 1
Norwood at Natick, 1
Boston Latin at Lynn English, 2
Plymouth North at Durfee, 2
Winchester at Cambridge, 2
Dennis-Yarmouth at Canton, 4
Fairhaven at Bishop Stang, 4
Hingham at BC High, 4
Framingham at Quincy, 5
Lowell at Newton South, 5
Tewksbury at Melrose, 5
Dracut at Somerville, 6
East Boston at Georgetown, 6
Diman at Bourne, 6:30
Peabody at Westford Academy, 6:30
North Andover vs. Waltham, 7 (Victory)
Norton at Dighton-Rehoboth, 7
SATURDAY’S GAMES
DIVISION 2 QUARTERFINAL
Chelmsford at Catholic Memorial, 2
DIVISION 6 QUARTERFINAL
Cardinal Spellman at Blackstone Valley, 1
ISL/PREPS
St. Sebastian’s at Thayer Academy, 10:30
Lawrence Academy at BB&N, 12
Milton Academy at Noble & Greenough, 12
Rivers at Roxbury Latin, 12
Middlesex at St. George’s, 12:30
Governor’s Academy at Belmont Hill, 1
Pingree at Dexter Southfield, 1:30
St. Mark’s at Groton, 1:30
Austin Prep at Portsmouth Abbey, 2
Brooks at Tabor, 4
NON-PLAYOFFS
Haverhill at Lexington, 12
Needham at Brookline, 12
St. John’s (S) at Lynn Classical, 1
Westwood at Whitman-Hanson, 6
THURSDAY’S HIGHLIGHTS
Sidney Tildsley rushed for 70 yards and a pair of touchdowns, whereas additionally throwing for 105 yards as No. 4 Shawsheen (10-0) outlasted No. 5 Old Rochester 27-20 in a Div. 5 quarterfinal.
John McDonald caught a pair of landing passes from Ben Scalzi and added a subject purpose as Hanover (8-2) outscored Walpole 40-37 to advance to the Div. 3 state semifinals.
Jason Nutting ran for 3 scores as No. 1 Stoneham (9-1) rolled previous No. 9 Oakmont 50-23 in a Div. 6 quarterfinal.
Behind two dashing scores and a passing landing from Will Baker, second-seeded Cohasset (8-1) surged to a 27-14 win over No. 7 Clinton in a Div. 7 quarterfinal.
In the Large School Vocational Bowl playoffs, Lael Jean-Baptiste (159 yards, two touchdowns) and Chris Zullo (162 yards, landing) had been terrors on the bottom for Northeast (3-6), pairing with a pair of scores from CJ Moriconi to energy a 44-26 win over Essex Tech.
Leo Bowman and Ahmir Carrington scored two touchdowns apiece as TechBoston (7-2) outlasted Latin Academy 18-14 in a non-playoff contest. … Logan Daniels Julien ran for 142 yards and a landing on 16 carries as Nauset (6-4) defeated Medfield 20-0. … Marcus Thurston ran unfastened for 3 touchdowns, powering Archbishop Williams (4-6) over Sandwich 28-7. …Nathan Wood completed with three touchdowns, two on the bottom and one within the air, as Case (2-7) pulled away for a 26-0 win over Wareham. … Jake Leonard tossed a pair of touchdowns and added one on the bottom to steer Taunton (6-4) to a 28-12 win over Leominster. … Cooper Tarantino tossed two touchdowns and ran for an additional as Lincoln-Sudbury (6-4) outlasted Arlington 48-34. … Isaiah Rodriguez caught a pair of landing passes and completed with 150 receiving yards as Saugus (1-9) snapped a 21-game shedding streak with a 21-20 win over Whittier.
CASE 26, WAREHAM 20
Case (2-7) 6 13 7 0 – 26
Wareham (2-6) 0 0 0 0 – 0
CA – Nathan Wood 30 cross from Jack Orton (kick failed)
CA – Wood 2 run (run failed)
CA – Will Lebouf 38 cross from Orton (TJ Coderre kick)
CA – Wood 14 run (Coderre kick)
COHASSET 27, CLINTON 14
Cohasset (8-1) 14 6 7 0 – 27
Clinton (5-4) 0 0 7 7 – 14
CO: Will Baker 21 run (John Shannon kick)
CO: Baker 18 run (Shannon kick)
CO: Liam Appleton 9 run (kick failed)
CO: 30 cross from Baker (Shannon kick)
Cl: Alex Chouinard 2 run (Tucker Houle kick)
Cl: Chouinard 2 run (Houle kick)
HANOVER 40, WALPOLE 37
Walpole (8-2) 0 17 6 13 – 37
Hanover (8-2) 3 7 16 14 – 40
HA – John McDonald 27 subject purpose
WP – Aidan Feeney 21 subject purpose
HA – McDonald 46 cross from Ben Scalzi (McDonald kick)
WP – Max Collins 52 cross from Corey Kilroy (Feeney kick)
WP – Kilroy 64 run (Feeney kick)
HA – McDonald 10 cross from Scalzi (Mehki Bryan cross from McDonald)
WP – Kilroy 1 run (kick blocked)
HA – Nick Freel 12 run (Joe Curran cross from Scalzi)
HA – Curran 5 run (McDonald kick)
WP – Collins 63 cross from Kilroy
HA – Freel 5 run (McDonald kick)
WP – Andrew Falzone 3 run (Feeney kick)
LINCOLN-SUDBURY 48, ARLINGTON 34
Arlington (3-7) 6 7 7 14 – 34
Lincoln-Sudbury (6-4) 21 13 7 7 – 48
LS – Darius Braithwaite 70 kick return (Marcus Cassel kick)
LS – Becan O’Brien 45 cross from Cooper Tarantino (Cassel kick)
LS – Eric Siegal 20 interception return (Cassel kick)
AR – Kayden Mills 45 run (kick failed)
AR – Mills 10 run (Gaspard Pinard kick)
LS – Mason Greenfield 25 cross from Tarantino (kick failed)
LS – Tarantino 10 run (Cassel kick)
AR – Jake Schiano 2 run (Pinard kick)
LS – Jenson Martin 7 run (Cassel kick)
AR – Jacob Kerble 75 fumble return (Pinard kick)
LS – Braithwaite 22 run (Cassel kick)
AR – Schiano 20 run (Pinard kick)
NORTHEAST 44, ESSEX TECH 26
Northeast (3-6) 8 24 0 12 – 44
Essex Tech (5-5) 6 0 13 7 – 26
ET – Colin Holden 40 run (kick failed)
NE – Chris Zullo 20 run (Zullo run)
NE – CJ Moriconi 1 run (Lael Jean-Baptiste run)
NE – Jean-Baptiste 69 run (Zullo run)
NE – Moriconi 2 run (Zullo run)
ET – Harry Lynch 15 run (kick failed)
ET – Holden 15 cross from Jacoby Tarasuik (Kaio Dos Passos kick)
NE – Jean-Baptiste 24 run (rush failed)
ET – PJ Norton 50 cross from Tarasuik (Dos Passos kick)
NE – Steven Day 36 cross from Moriconi (rush failed)
NORTH READING 40, APPONEQUET 0
Apponequet (6-2) 0 0 0 0 – 0
North Reading (9-1) 12 7 21 0 – 40
NR – Will Batten 57 cross from Alex Carucci (cross failed)
NR – Craig Rubino 18 interception return (cross failed)
NR – Brandon Eng 30 cross from Carucci (Matt Guidebeck kick)
NR – Carucci 19 run (Guidebeck kick)
NR – Rubino 43 cross from Carucci (Guidebeck kick)
NR – Guidebeck 35 cross from Carucci (Guidebeck kick)
SHAWSHEEN 27, OLD ROCHESTER 20
Old Rochester (7-2) 13 0 0 7 – 20
Shawsheen (10-0) 13 8 0 6 – 27
SH – Sidney Tildsley 1 run (Jack Finn kick)
OR – Noah Sommers 30 run (Remy Wilson kick)
OR – Sommers 55 run (kick failed)
SH – Tildsley 5 run (kick failed)
SH – Caleb Caceres 3 run (Finn kick)
SH – Mavrick Bourdeau 9 run (kick failed)
OR – Walter Rosher 15 run (Gavin Martin kick)
TECHBOSTON 18, LATIN ACADEMY 14
TechBoston (7-2) 0 12 0 6 – 18
Latin Academy (6-4) 0 6 8 0 – 14
LA – Chris Elston 3 run (run failed)
TB – Leo Bowman 13 run (kick failed)
TB – Ahmir Carrington 88 cross from Bowman (kick failed)
LA – Harry Fitzgerald 10 reception (Fitzgerald run)
TB – Carrington 64 run (kick failed)
TAUNTON 28, LEOMINSTER 12
Taunton (6-4) 14 14 0 0 – 28
Leominster (7-3) 6 6 0 0 – 12
LE – Makai Stenson Newton 5 run (kick failed)
TA – Demetreious Shearrion 68 cross from Jake Leonard (Sete Deletiolle kick)
TA – Leonard 1 run (Deletiolle kick)
TA – Malachai Johnson 12 run (Deletiolle kick)
LE – Osiris Lopes 2 run (rush failed)
TA – Jose Touron 46 cross from Leonard (Deletiolle kick)
SPRINGFIELD CENTRAL 56, XAVERIAN 22
Xaverian (7-3) 0 14 0 8 – 22
Central (9-1) 0 20 20 16 – 56
XA – Jonathan Monteiro 14 cross from Henry Hasselbeck (Joseph MacDonald kick)
SC – William Watson 9 run (rush failed)
SC – Mattias Barbour 24 cross from Watson (Kymari Latney rush)
SC – Watson 20 run (cross failed)
XA – Hasselbeck 4 run (MacDonald kick)
SC – Latney 85 kick return (cross failed)
SC – Shaun’dez Buckhannon 16 interception return (Watson rush)
SC – Connelius Patrick 26 cross from Watson (rush failed)
XA – Hasselbeck 1 run (Charlie Comella cross from Hasselbeck)
SC – Barbour 34 cross from Watson (Mac Lockett cross from Watson)
SC – Tariq Thomas 1 run (Thomas rush)
WAKEFIELD 24, PLYMOUTH SOUTH 14
Wakefield (10–0) 7 7 0 10 – 24
Plymouth South (9–1) 0 0 0 14 – 14
WA – Nathan Delgado 9 run (Mark Letchford kick)
WA – Javin Willis 1 run (Letchford kick)
PS – McNulty 1 cross from Brunstrom (Ian Wernik kick)
PS – McGilvray 5 run (Wernik kick)
WA – Letchford 22 subject purpose
WA – Nathan Delgado 12 run (Letchford kick)
Source: www.bostonherald.com